نتایج جستجوی شما

۱۰ گنجینه تاریخی برتر ترکیه (قسمت  دوم)

ارسال شده توسط Turkey Agent روشن دسامبر 31, 2018
| 0

6-Bursa

 
بورسا (Bursa) چهارمین شهر بزرگ ترکیه که نام آن از نام یونانی Προύσσα (پروسا) آمده است. در منابع عرب و ایرانی و اسلامی به صورت «بورصه» آمده است ، این شهر را گاه یَشیل بورسا (بورسای سبز) نیز می‌نامند. کوه اولوداغ  فضای این شهر را احاطه کرده‌است.
  بورسا در بخش آسیایی منطقه مرمره قرار دارد. از شمال با دریای مرمره و از جنوب با کوه اولوداع  محاصره شده است. این شهر که در دوران پادشاهی بیتینیا تاسیس شده به ترتیب تحت حاکمیت پونتوس، روم، بیزانس، سلجوقی و عثمانیان قرار گرفته است. اورهان بئی که با مرگ عثمان بئی بر روی کارآمد، در نیمه اول قرن چهاردهم بورسا را از دست بیزانسیون خارج ساخته و تبدیل به پایتخت عثمانی کرد. بورسا سالهای طویلی اهمیت خود را حفظ کرده و یکی از مهمترین مراکز عثمانیان بوده است.

7-Cappadocia

کاپادوکیا (Kapadoukia) یکی از عجیب ترین و زیباترین شهرهای صخره ای جهان است که در نزدیکی قونیه و در استان نوشهیر ترکی قرار دارد. این شهر یکی از ۳۳ شهر صخره ای جهان است که از نظر ادغام طبیعت و تاریخ، زیباترین نقطه جهان محسوب می شود.نام قدیمی و پارسی این سرزمین “کاپادوسیه” (Cappadocia) به معنای سرزمین اسب های زیبا می باشد. فعالیت های آتشفشانی کوه های این منطقه و خروج گدازه های آتشفشانی موجب شده است تا یکی از زیباترین مناطق دنیا به وجود بیاید. این سنگ های آتشفشانی پس از خروج از دهانه آتشفشان نرم و قابل انعطاف هستند اما وقتی در مجاورت هوای آزاد قرار می گیرند، سفت و سخت شده و به یک سنگ بسیار مقاوم تبدیل می شوند که جزو مصالح ساختمانی در منطقه کاپادوکیای ترکیه به حساب می آید.

8-St. Nicholas Church, Demre

سنت نیکلاس اسقف در نزدیکی پاتارا متولد شده است ، (Demre در جنوب غرب ترکیه) و در قرن چهارم کلیسا جدید پس از مرگ ساخته شد ، این آرامگاه ابدی به نام او نامگذاری شد. شخصیت سنت نیکلاس معادل تاریخی مدرن ما بابا نوئل است. کلیسا بعد سیلی عظیم نابود شد و در گل و لای به خاک سپرده شد، پس از کشف بخشی از آن توسط روسیه تزاری نیکلاس در سال 1862 بازسازی شده، و تا سال 1988 در دست حفاری بوده است.

9-Göbekli Tepe

این مکان حیرت انگیز، نزدیک به شهرستان شانلی اورفا در جنوب شرق ترکیه، نکات عجیبی در مورد دوران ما قبل تاریخ توسط باستان شناس آلمانی کلاوس اشمیت در سال 1994 کشف و حفاری آن در تپه گوبکلی تحت رهبری خود او آغاز شد و در نهایت ساختارهای معبد در هزاره قبل از میلاد ساخته شده پیدا شدند . به عنوان یکی از قدیمی ترین مکان ها در حال حاضر شناخته شده از معماری های به یاد ماندنی در جهان، تپه گوبکلی مکان عبادتی بوده که مردم در آن جا گرد هم آمده و با هم سخن می گفتند.

10-Hagia Sophia

ایاصوفیه یا حاجیا صوفیا کلیسای مسیحی است که در سال ۵۳۷ میلادی در دوره امپراطوری بیزانس ساخته شد. برای تکمیل این کلیسا بیش از ۱۰ هزار کارگر و ۱۰۰ استاد به مدت ۵ سال کار کردند. این کلیسا تا ۱۰۰۰ سال بزرگترین کلیسای جهان بود تا اینکه در سال ۱۴۵۳ پس از فتح استانبول به دست سلطان محمد فاتح به مسجد تبدیل شد و تا زمان اعلام جمهوری در ترکیه بارها مرمت شد. از این زمان به بعد این مسجد به موزه تبدیل شده است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقایسه لیست

WhatsApp chat